Afte
Recidivirajuće oralne ulceracije ili afte(RAU) ili rekurentni aftozni stomatitis (RAS) su jedni od najčešćih bolesti oralne sluzokože u djece i odraslih.
Cilj:
Obzirom da ne postoji efikasna prevencija, cilj ovog rada je da ukaže na moguće preventivne mjere u sprečavanju nastanka afti, koje mogu ublažiti bolest i uticati na njen tok. Istraživanja ukazuju na ulogu nasleđa u nastanku afti. Naime, ispitanici čiji roditelji boluju od afti imaju 90% šansi da obole od afti, dok je kod ispitanika čiji roditelji nemaju afte šansa za pojavu bolesti tek 20%. Smatra se da izmijenjeni imuni odgovor ili imunosupresija imaju značaja u etiologiji afti.
U prevenciji aftoznih ulceracija je od značaja:
- Izbjegavanje trauma unutar usta koja može predisponirati afte
- Izbjegavanje abrazivne hrane (čips, tvrdi slatkiši)
- Ne koristiti tvrdu četkicu za pranje zuba
- Kod osoba sklonim aftama izbjegavati paste za zube koje sadrže natrijum lauryl sulfat kao emulgator
- Izbjegavati alergogenu hranu kao što je: čokolada, pomorandža, lješnik i paradajz, znači ljutu, začinjenu i kiselu hranu
- Takođe izbjegavati stresne situacije
Treba uticati na:
- Održavanje oralne higijene i uklanjanje zubnih naslaga
- Uklanjanje svih lokalnih iritacija kao što su neadekvatni stomatološki radovi, ekstrakcija gangrenoznih zuba, zaostalih korijenova
- Edukovati pacijente o prirodi njihove bolesti
Zaključak:
Zdravstveno-vaspitnim radom treba uticati na podizanje svijeti o pravilnom načinu ishrane, oralnoj higijeni i brigi o oralnom zdravlju kao preduslov za održavanje ukupnog zdravlja čitavog organizma.
Autor:
Dr Nataša Trifunović,
spec. dečije i preventivne stomatologije